header banner
Default

Haziran ayından bu yana Bitcoin en düşük seviyesini gördü


Kripto para piyasaları geçtiğimiz haftayı dalgalı bir seyir ve dikkate değer kayıplarla tamamladı. Küresel makroekonomik iklime ve iş dünyasından gelen haberlere oldukça duyarlı olan kripto para piyasalarında Fed tutanaklarına ve SpaceX haberlerine verilen tepkiler, büyük satışları beraberinde getirdi. Yılın başından bu yana güçlü bir seyir izlediği düşünülen Bitcoin, hafta sonu 26 bin dolar seviyesinin altına geriledi.

Bu rakamla hazirandan bu yana en düşük seviyesini kaydeden Bitcoin’in yanı sıra, Ether ve XRP gibi diğer kripto para birimlerinde de geri çekilmeler izlendi. CoinGlass tarafından paylaşılan verilere göre, 24 saatlik bir zaman diliminde kriptodan 1 milyar dolar seviyesinde çıkış görüldü. Kriptoya açılan kapı mottosuyla faaliyet gösteren Gate.io Türkiye’nin Araştırma Müdürü Sevcan Dedeoğlu, konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaştı.   

Fed tutanakları ve SpaceX haberi etkili oldu 

VIDEO: BİTCOİN'İN GÖZÜ YENİ ZİRVEDE | ALTCOİNLER İÇİN ALIM ZAMANI ? | 85.000$ ? | Son Durum ?
KriptOğuz

ABD merkez bankası Fed’in geçtiğimiz hafta çarşamba günü yayımladığı faiz kararı toplantısı oturumunun tutanakları, kriptoda yaşanan geri çekilmenin ilk sebebi olarak görüldü. Fed yetkililerinin enflasyonun hızıyla ilgili endişelerini dile getirdiklerinin görüldüğü tutanaklarda, koşullar değişmediği takdirde faiz artışlarına devam edileceğine yönelik sinyaller, piyasada hemen karşılık buldu. Öte yandan The Wall Street Journal, Elon Musk’ın uzay teknolojileri şirketi SpaceX’in finansal tablolarında kripto para satışı tespit edildiğini yazdı.  

Arka arkaya gelen bu iki haberin kripto para piyasalarında tepkiyle karşılandığını dile getiren Sevcan Dedeoğlu, “Piyasa panik tepkisi vererek hızlı bir satış dalgası başlattı. Örneğin Ripple’ın XRP kripto para birimi 24 saatlik bir zamanda değerinden yüzde 16 silerken, piyasa değeri açısından dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi olan Ether 24 saatte yüzde 6,6'lık bir kayıp yaşadı. Bitcoin’in son iki ayın en düşük seviyelerine çekilmesi de bir süredir düzenleyici baskılarla mücadele eden ve ekonomik gelişmelerle yakından ilişkilenen kripto para piyasalarında panik satışlarını güçlendirdi” dedi.  

Gözler eylüle çevrildi  

VIDEO: BİTCOİN SON DAKİKA HERKES ŞOK OLACAK ! - #BİTCOİN #ALTCOİN
Crypto Hocam

Sezon geçişlerinin yalnızca kriptoda değil, pek çok piyasada dalgalanmalara yol açabileceğini belirten Dedeoğlu, “Yatırımcılar yaz rehavetini geride bırakarak yeni sezona girerken portföylerini yeniden ağırlıklandırmaya ve en doğru kararları vermeye çalışıyor. Yeni haberler bu konuda oldukça belirleyici oluyor. Böyle zamanlarda tarihsel verilere bakmakta fayda görüyoruz. Eylül ayı kritik bir ay olacak, ağustos ayının kalanında ve eylül ayında regülasyon cephesindeki gelişmeler takip edilecek olumlu gelişmeler Bitcoin fiyatının yeniden 30 bin dolar seviyesine ulaşmasına neden olabilir. Okula dönüş dönemi harcama ve yatırımların yeniden hizalandığı bir dönem oluyor” ifadelerini kullandı.   

“İşlem ve ticaret hacimleri de içgörü sunuyor”  

VIDEO: 1.5 MİLYON TL' LİK İŞLEM #kripto #bitcoin #shorts
Para Mühendisi

Bitcoin fiyatına ilişkin teknik analizlerin, Bitcoin’in son kayıplarla önemli bir destek noktasına ulaştığını söylediğini belirten Sevcan Dedeoğlu, değerlendirmelerini şu ifadelerle sonlandırdı:  

“Bitcoin’de yaşanan son satışların potansiyel bir aşırı satış durumuna işaret ettiği bir gerçek. Ancak tarihsel veriler, bu destek noktası ve Bitcoin fiyatı arasında bir korelasyonu hatırlatıyor. Bitcoin, söz konusu noktanın altına düştüğünde, takip eden dönemde yüzde 28 bir artış gösteriyor, sonraki dönemde de bu artışlar yüzde 60’ı bulabiliyor.  

Piyasalarda yaşananları anlamak için hacim verileri de dikkate değer içgörüler sunuyor. Örneğin Bitcoin’in büyük kripto para borsalarındaki aylık işlem hacminin son beş yılın en düşük seviyelerinde olduğu görülüyor. Başka bir deyişle yatırımcılar şu an günden güne yaşananları takip ederek buna göre pozisyon alıyor. Elbette, tüm bu tahmin ve analizlerin yatırım tavsiyesi olarak düşünülmemesi gerektiğini, risklerin daima mevcut olduğunu hatırlatmak gerekiyor. Bin 400’ü aşkın kripto para biriminin alınıp satılabildiği bir platform sunan Gate.io Türkiye olarak piyasayı derinlemesine inceleyerek yatırımcılarımızın referanslar yakalayabileceği bilgileri güncel bir biçimde sunmaya odaklanıyoruz.” 

Sources


Article information

Author: Jason Mendoza

Last Updated: 1698197522

Views: 1330

Rating: 4.5 / 5 (85 voted)

Reviews: 85% of readers found this page helpful

Author information

Name: Jason Mendoza

Birthday: 1908-11-27

Address: 0836 Cheryl Mountain, Lewischester, NC 30942

Phone: +3949076331199537

Job: Article Writer

Hobby: Cooking, Rock Climbing, Card Collecting, Rowing, Billiards, Scuba Diving, Mountain Climbing

Introduction: My name is Jason Mendoza, I am a dazzling, dear, spirited, frank, treasured, lively, unyielding person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.